U ovom broju tema kratkog intervjua je “Iskustva s polaganja Europskog endokrinološkog ispita”. Gošća u našem intervjuu je dr. Jelena Marinković Radošević, endokrinologinja iz Zavod za endokrinologiju, dijabetes i bolesti metabolizma “Mladen Sekso”, KBC Sestre Milosrdnice. Jelena je ove godine uspješno položila Europski endokrinološki ispit. Razgovarala je s njom dr. Martina Jambrović.
![](https://www.hded.hr/wp-content/uploads/2024/08/IMG_6146-1-191x300.jpeg)
1. Što te motiviralo da se prijaviš na europski endokrinološki ispit?
Europski endokrinološki ispit važna je stavka u razvoju karijere svih mladih doktora.Mogućnost međunarodne validacije naših kompetencija samo je dodatan benefit ovog ispita. Mogu reći da je motivacija za prijavu na Europski endokrinološki ispit isključivo intrinzična potreba za utvrđivanjem i potvrđivanjem znanja koje sam stekla za vrijeme specijalizacije.
2. Koliko pripreme je bilo potrebno za ispit i koju literaturu si koristila?
Specijalizant se priprema za ispit tijekom cijele svoje „karijere“, odnosno razdoblja specijalizacije. Samo zato je na ovo pitanje jako teško odgovoriti. U godinu sam krenula s mišlju i i željom za pripremu svog specijalističkog ispita te s ciljem izlaska na Europski ispit iste te godine. Međutim, u međuvremenu se Europski ispit za tu godinu odgodio, tako da sam “drugi” dio priprema odradila otprilike 4 mjeseca prije Europskog ispita. Mislim da je odgovor na ovo pitanje jako individualan i nitko se ne bi trebao povoditi za tuđim vremenskim okvirima pripreme. Što se tiče literature, važno je jako dobro savladati sve aktualne smjernice, Oxford Handbook of Endocrinology and Diabetes i jednu od “bazičnih” endokrinoloških knjiga kao što je Williams Textbook of Endocrinology ili Greenspans Basic and Clinical Endocrinology. Kao najvažnije bih istaknula važnost uvježbavanja pitanja putem online dostupnih baza pitanja. Samo tako se može dobiti dojam kakav tip pitanja se pita, koja razina znanja se traži, i naravno uvježbava se način razmišljanja za ovaj ispit.
3. Kako izgleda sam ispit, kako izgleda provedba ispita i koja je cijena?
Ispit traje 3h u dva bloka (ukupno 6h), s po 100 pitanja u svakom bloku. Između blokova je 1.5h pauze. Svaki pristupnik je imao dodijeljenog administratora s kojim je mogao komunicirati u slučaju nekakvih nedoumica. Isto tako, administrator je cijelo vrijeme ispita imao pristup pristupnikovoj kameri i bio je zadužen da se ispit provodi bez ikakvih smetnji. Puna cijena ispita je 750 €, no za specijalizante postoji mogućnost stipendiranja dijela cijene od strane Europskog endokrinološkog društva.
4. Koliko ti je znanje tijekom svakodnevnog rada i specijalizacije pomoglo u pripremi ispita?
Mislim da se odgovor na ovo pitanje krije u odgovoru na drugo pitanje. Zapravo priprema za Europski ispit kreće prvog dana specijalizacije, možda u početku nesvjesno, a kad dođe trenutak odluke da ipak prijavimo ispit, tada svjesno sumiramo sve što smo tijekom specijalizacije naučili.
5. Kad položiš ispit jel stječeš neku titulu? Je li potrebno “obnavljati”, tj. izlaziti u nekom određenom periodu opet na ispit da bude valjan? Postoje li kakve financijske koristi od položenog ispita?
Koliko god bi bilo lijepo da se steknu i “vanjski” pokazatelji položenog ispita, njegovim polaganjem za sada ostaje samo osjećaj osobne satisfakcije koji je po mom mišljenju još važniji. Nije potrebno obnavljati certifikat stečen polaganjem ispita, no postupak dobivanja fizičkog certifikata od strane organizatora ispita kao i pribavljanje validacije od strane Ministarstva zdravstva i Hrvatske liječničke komore je poprilično dugotrajan. Trenutno sam pokrenula navedeni postupak, pa još ne mogu reći konkretne informacije.
6. Što savjetuješ kolegama koji razmišljaju o prijavi ispita i kako ih motivirati za
prijavu?
Mislim da svatko može položiti ovaj ispit kao i svaki drugi koji su položili tijekom fakulteta. Ovaj ispit ima svoje posebnosti, traži sumiranje znanja i njegovu primjenu u praktičnom smislu, fizički je zahtjevno no to nije zapreka da se ne prijavi. U svakom slučaju, to je jedno jako lijepo iskustvo u kojem testiraš sebe, a na kraju dobiješ ohrabrenje da imaš znanje koje može parirati bilo kojem endokrinologu u Europi.