Search

Drugi “How do I?” online simpozij

Veliki odaziv i prepoznatljivost među mladima

Po drugi put, 11. i 12. prosinca 2024., održan je dvodnevni virtualni simpozij pod nazivom „How do I?“, u organizaciji Sekcije mladih endokrinologa Hrvatskog društva za endokrinologiju i dijabetologiju HLZ (HDED HLZ). I ove godine zabilježen je veliki broj sudionika, njih oko 200, što jasno pokazuje prepoznatljivost ovog formata edukacije među mladima. Ponovno su obrađene brojne aktualne i ključne teme iz područja endokrinologije, predstavljene kroz prezentacije temeljene na kliničkim slučajevima iz svakodnevne prakse, uz interaktivne rasprave.

Uvodna riječ i novo vodstvo simpozija

Kratku uvodnu riječ održala je dr. sc. Karin Zibar Tomšić, predsjednica Sekcije mladih HDED, koja je sudionike upoznala s nadolazećim susretima mladih endokrinologa. Novost ovogodišnjeg simpozija je da je održan pod vodstvom specijalizantica dr. Mirjane Đukić i dr. Karle Čikeš, koje su već poznate po svom aktivnom sudjelovanju u prošlogodišnjem “How do I” simpoziju.

Prvi dan: ključne teme iz svakodnevne prakse

Prvog dana simpozija predstavljene su četiri teme: hipokalcijemija, hiperprolaktinemija, primarni hiperaldosteronizam i šećerna bolest tip 2. Kao i prošle godine, kliničke slučajeve su izlagali specijalizanti endokrinologije, a pod vodstvom specijalista. Tijekom prikaza slučajeva, specijalist je odgovarao na pitanja koja su postavljali specijalizanti, a nakon toga i na pitanja publike.

Drugi dan: složeniji entiteti i zanimljiva debata

Drugog dana simpozija obrađene su četiri teme: feokromocitom, hiperkolesterolemija, apopleksija hipofize i osteoporoza. Novost drugog dana simpozija bilo je održavanje debate na temu “U kojoj životnoj dobi započeti terapiju statinima kod izolirane hiperkolesterolemije”, u kojoj su sudjelovala dva eksperta iz tog područja, zajedno sa specijalizantom koji je predstavio klinički slučaj. Debata je bila izuzetno zanimljiva, a sudionici su imali priliku postavljati brojna pitanja na koja su eksperti odgovarali, čime je rasprava dobila dodatnu dubinu i omogućila bolje razumijevanje složenosti ove teme.

Interaktivnost i razmjena iskustava

Ovaj simpozij također je poslužio kao platforma za povezivanje mladih endokrinologa, koji su dobili priliku usavršiti svoje vještine i proširiti svoje razumijevanje aktualnih endokrinoloških tema. Sudionici su imali priliku ne samo osvježiti postojeće znanje, već i upoznati se s novim informacijama koje su od izravne primjene u svakodnevnoj praksi. Pitanja s ponuđenim odgovorima omogućila su aktivnu interakciju, čime je stvoren prostor za raspravu i razmjenu iskustava među mladim endokrinolozima i svim zainteresiranim slušateljima.

Zaključak: potvrđena važnost ovakvog edukativnog formata

S obzirom na izniman odaziv i pozitivan feedback, simpozij je još jednom pokazao svoju važnost kao edukativni događaj koji doprinosi daljnjem profesionalnom razvoju u ovom dinamičnom području medicine.

Karmelo Lovrić, dr. med.